2024. április 25. | Márk
tudasbajnoksag-1768
Tudásbajnokság

Felolvasó-maraton

Létrehozva: 2018. március 28.

Idén is csatlakoztunk

Az idei felolvasó-maratont Petőfi Sándor születésének 195. és az 1848-as forradalom 170. évfordulójára rendeztük meg iskolánk könyvtárában 2018. február 20-án kedden 7:00-15:00 között. A hatodik éve annak, hogy csatlakoztunk ehhez a határon túlívelő programhoz. Sikerült ismét „megállás" nélkül átadni az olvasó stafétát, 8 óra hosszán keresztül.

Egriként büszkék vagyunk rá, hogy Petőfi fontosnak tartotta a városba látogatását, elsősorban papköltő barátja Tárkányi Béla inspirálta erre, de azért ne feledjük a már akkor messze földön híres egri bor vonzó erejét se! Életképekben 1844-ben a legjobb költeményre kitűzött pályadíjat elnyerte vele Petőfi. Egri hangok utolsó versszaka:
"Igy!... de ím, mit veszek észre?
Egy század minden pohár;
A jelen hátam mögött van,
Lelkem a jövőben jár.
A jövőben vígan élek,
Boldogon!
Mert nem árva már az egykor
Árva hon."

Oldalné Bakó Éva tagintézmény-vezető helyettesünk Balogh Éva nyugdíjas magyartanárnővel együtt indították el reggel 7 órakor a felolvasást. Balogh Éva nyugdíjas tanárnéni az olvasási stafétát át-átadogatta sorra a kora reggel érkező kisdiákoknak (1-6. osztályosoknak). Átvettük a stafétát a 6.a osztályos diákjaimmal A János vitézt közös verseléssel (memoriterként) indítottuk: „Tüzesen süt le a nyári nap sugára, Az ég tetejéről a juhászbojtárra."

Az 1. és 2. anyanyelvi órában a 4.a osztályos diákok folytatták a János vitéz felolvasását Kóta Erika tanítónő irányításával. A tanórai szünetekben (egészen fél kettőig) nem csak a könyvtárban lévők hallhatták Petőfi Sándor: A helység kalapácsa komikus hőskölteményét, mert a 8.b osztályos diákjaink az iskolarádióban olvastak fel, Dr. Nagyné Zsebe Alice és Ágostonné Kugler Zsuzsanna tanárnővel.

A harmadik órán már 2.a osztályosok Szabó Judit tanítónővel versekkel folytatták a felolvasást, Anyám tyúkja, Itt van az ősz, itt van újra....

A 4. irodalom órában az 6.c osztály Ágostonné Kugler Zsuzsanna magyartanárnővel a Bolond Istókot olvasta. A 6.b osztályosok is folytatták Sinkáné Horváth Gabriella magyartanárnővel.

A 6.a diákjai a 6. órában ismét sorra kerültek, elszavalták a Nemzeti dal az Alföld és a Füstbement terv c. verseket. Reprint 1878-as kiadású Petőfi kötetet hoztam el a gyerekeknek, szerelmes verseivel indítottam a felolvasásom a kiskamaszoknak, a Reszket a bokor, mert c. nagyon tetszett nekik. Folytattam az Egy gondolat bánt engemet ill. az Egri hangok c. versekkel, a Kutyák és Farkasok dalát párhuzamban mondtam el és talán megértették az üzenetét.
A 3. évfolyamosok is a János vitézt olvasták és az ismert verseket elszavalták Juhász Andrea könyvtárostanárnő, Szele Mónika, Macsinka Krisztina és Mezőné Punyi Bea tanítónénikkel.

Majd délután a 6. c befejezte a Bolond Istók felolvasását és 7.a osztályos gyerekek Gyetvai Lászlóné, Judit tanárnő segítségével verseket olvastak.

A felolvasó-maratont a 6.b osztályosok zártuk Gabi nénivel, helytörténeti ismeretekkel „fűszerezve, hiszen Petőfi Sándor Egerben is járt: 1844 februárjában Petőfi Sándor néhány napig a Papnevelői Intézet vendége volt. Itt írta meg a kispapok körében „Egri hangok" c. versét, emléktábla is őrzi ezt. Minden Tinódis diák tudta, hogy Petőfi Sándor szobra, hol található, hiszem március 15.-én, a forradalom és szabadságharc tiszteletére megkoszorúzzák az egriek, az óvodások nemzetiszínű kis zászlókkal díszítik fel a teret.

Biztosítottam, hogy még véletlenül se álljon le az olvasás. Az alsó tagozatosok, annyira élvezték a felolvasást, hogy jó hírét vitték a Petőfi felolvasó-maratonnak, a könyvjelző is nagyon tetszett nekik. Így történt, hogy ezen a héten délutánonként nem csak kölcsönözni, hanem Petőfi verseket felolvasni is jártak a Tinódis kisdiákok. Örültünk, hogy nem maradt ki az, aki felolvasni szeretett volna... mert olvasni öröm!

Dicséret illeti azt a 170 emberkét, akik szívesen vettek részt a felolvasásban 8 órán keresztül. A felolvasást meghallgatóknak is köszönet, hiszen az iskolarádió adásában minden diák hallhatta (kb.: 270 fő). Köszönjük a mozgalom elindítójának és szervezőinek a lehetőséget.

"Ne legyen az olvasás a jók kiváltsága, legyen ez megszerzett joga mindenkinek, akit megtanítottak rá."

Katonáné Hajdu Ilona
humán munkacsoport vezető, történelemtanár, könyvtárostanár