2024. április 19. | Emma

Az iskolánkban folyó nyelvoktatásról

Létrehozva: 2016. március 16.

A Nemzeti Alaptanterv szerint az élő idegen nyelvek ismerete elengedhetetlen a világ dolgaiban való megbízható tájékozódáshoz, a felelős, szabadon meghozott döntésekhez, a munkaerőpiacon való boldoguláshoz, a nemzetközi kommunikációba való bekapcsolódáshoz, saját és más kultúrák értékeinek megértéséhez és megbecsüléséhez. Idegen nyelvek tanulásával egy új világ nyílik meg előttünk.

Az idegennyelv-tudás hozzájárul más kultúrák megismeréséhez, ami elősegíti saját nemzeti identitásunk kialakítását és erősítését is.

Napjainkban az angol nyelv alapvető szerepe a nemzetközi érintkezésben vitathatatlan. A számos országban hivatalos nyelvként használt angol szerepe egyre erősödik hazánkban is a gazdasági, kereskedelmi, diplomáciai kapcsolatok megélénkülésének köszönhetően.

Legalább egy idegen nyelv ismerete elengedhetetlen a továbbtanuláshoz és a karrierhez.

Iskolánkban nagy hagyományokra tekint vissza az angol nyelvoktatás. Általánosan elfogadott nézet, minél korábban kezdenek a gyermekek idegen nyelvet tanulni, annál sikeresebb nyelvhasználók lesznek később, hiszen a korai kezdéssel lehet megalapozni a nyelvtanulás iránti igény és érdeklődés kialakulását, a nyelvi alapok elsajátítását. Ezért a 2014/15-ös tanévben bevezettük első osztálytól kezdve felmenő rendszerben az emelt óraszámú képzést.

Évfolyamonként egy csoport heti 5 órában tanulja az angol nyelvet, melyből egy órát anyanyelvi lektor tart. Ezen órák behozhatatlan előnyökhöz juttatják tanulóinkat a helyes kiejtés elsajátításában. Magas szintű jártasságra tesznek szert diákjaink az idegen nyelvi kommunikáció megtanulásában. A felső tagozat első évfolyamán az idei évben szintén felmenő rendszerben nívócsoportos oktatás keretében a heti alapóraszámot két órával egészítjük ki.

Első osztályban mondókák, játékok, dalok tanulásán keresztül elsődleges célunk az angol nyelv megszerettetése, az érdeklődés felkeltése. A kicsik még nem tanulnak sem olvasni, sem írni angol nyelven. A tananyag feldolgozását játékos módszerekkel erősítjük, interaktív tananyag használatával tesszük változatosabbá. A tankönyvek kiválasztásánál arra törekedtünk, hogy azok megfeleljenek a tanulók életkorának, érdeklődésének. Figyelünk arra, hogy elsőtől nyolcadik osztályig a tematika egymásra épüljön, bővüljön. Az év eleji mérések alapján dolgozzuk ki az egyéni képességek figyelembe vételével a differenciált órameneteket. A tanulók életkori sajátosságainak megfelelő módszerekkel, eszközökkel, pozitív tanulói légkör megteremtésével próbáljuk a hatékony, jól alkalmazható idegennyelv-tudást elsajátíttatni. Tanulóinkat aktív, kreatív nyelvhasználatra késztetjük a kommunikatív nyelvi kompetenciák kialakítása, fejlesztése érdekében. Célunk az idegen nyelv eszközként való használata a kommunikációs célok elérése érdekében.

Rendszeresen szervezünk bemutató órákat, előadásokat, kiállításokat, mely alkalmakkor a szülők, óvodás gyermekek, kollégák is megismerkedhetnek az angol órákon folyó oktatással.

Sokrétű programokat kínálunk diákjaink számára, amelyeken tanítványaink kötetlenebb formában, valós élethelyzetekben használhatják az angol nyelvet. E programok által szeretnénk pozitív nyelvi attitűdöket kialakítani, motiválni tanulóinkat a jól használható idegen nyelvtudás elsajátítására. Az iskolai és városi rendezvényeken a szülők is részt vehetnek, és örömmel meg is teszik ezt.